USAID-სა და GREDA-ს ინიციატივით კონფერენცია
17 თებერვალს USAID-სა და საქართველოს განახლებადი ენერგიის განვითარების ასოციაციის (GREDA) ერთობლივი ინიციატივით, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელშეწყობით გაიმართა კონფერენცია თემაზე „ქალთა ჩართულობა ენერგეტიკაში“.
ღონისძიება მიზნად ისახავდა ენერგეტიკის დარგში ქალთა ჩართულობის აქტუალიზებას; მომავალი სპეციალისტი ქალებისთვის დარგში არსებული ტენდენციების, სიახლეებისა და შესაძლებლობების გაცნობას; ენერგეტიკის დარგში მომუშავე, გადაწყვეტილების მიმღებ პირებში ცნობიერების ამაღლებას ქალთა ჩართულობასთან დაკავშირებით.
კონფერენციას ენერგეტიკისა და მომიჯნავე ფაკულტეტების სტუდენტი გოგონები, ასევე საჯარო და კერძო სექტორის, უნივერსიტეტების, გენდერის თემაზე მომუშავე ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
კონფერენციას მისასლმებელი სიტყვით მიმართა საქართველოს პრეზიდენტმა, მისმა აღმატებულება, სალომე ზურაბიშვილმა.
ღონისძიების მონაწილეებს ასევ სიტყვით მიმართეს USAID/საქართველოს მისიის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა დევიდ ჰოფმანმა, საქართველოს ენერგეტიკის და წყალმომარაგებს მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის წევრმა, მაია მელიქიძემ, საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის გენერალურმა დირექტორმა გიორგი ჩიქოვანმა, USAID-ს ენერგეტიკული მომავლის უზრუნველყოფის პროგრამის ხელმძღვანელმა რობერტ ტეილორმა. კონფერენცია დაფინანსებულია ამერიკელი ხალხის მიერ USAID-ის საშუალებით.
კონფერენციის მსვლელობისას ენერგეტიკის სფეროში დასაქმებულმა ქალმა პროფესიონალებმა ისაუბრეს სექტორში არსებულ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე. როგორც აღინიშნა, ენერგეტიკის დარგში ერთ-ერთი დიდი გამოწვევა კადრების დეფიციტია, რომელიც, მათ შორის, პროფესიული განათლების სასწავლებლების არარსებობას უკავშირდება. გასათვალისწინებელია ასევე დასაქმებულთა დემოგრაფიის საკითხი: მომდევნო 5 წელიწადში დარგში მომუშავე ადამიანთა 20% საპენსიო ასაკის იქნება, რაც კადრების დანაკლისს კიდევ უფრო გაამწვავებს.
„დარგში არსებულ კადრების დეფიციტთან დაკავშირებული გამოწვევების საპასუხოდ, ერთ-ერთი ეფექტიანი გადაწყვეტა შეიძლება, იყოს ენერგეტიკაში ქალთა მეტი ჩართულობის უზრუნველყოფა. საქსტატის მონაცემებით, დღეს საქართველოს ენერგეტიკაში ქალთა რაოდენობა დასაქმებულთა მთლიანი ოდენობის მხოლოდ 17% შეადგენს. გლობალურად ეს მაჩვენებელი 30-40%-ს აღწევს. საგულისხმოა ისიც, რომ დარგში დასაქმებულ ქალთა მხოლოდ 5% მუშაობს ე.წ. STEM-თან (მეცნიერება, ტექნოლოგიები, ინჟინერია, მათემატიკა) დაკავშირებულ პოზიციებზე, მაშინ, როდესაც საერთაშორისო მაჩვენებელი 30%-ს აღწევს. მსგავსი ღონისძიებები ხელს უწყობს სტუდენტების ინფორმირებას დარგში არსებული შესაძლებლობებისა და დასაქმების თაობაზე,“- განაცხადა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ ირინა პეტრიაშვილმა.
„ჩვენ დარწმუნებული ვართ, რომ სხვადასხვა უწყების ჩართულობა გადამწყვეტია შედეგის მისაღწევად. დღეს, როგორც არასდროს, მნიშვნელოვანია წარმატებულმა ლიდერებმა ერთობლივად მისცენ მეტი მოტივაცია ქალებსა და ეთნიკურ უმცირესობებს და წვლილი შეიტანონ კარიერული წინსვლის შესაძლებლობების გათანაბრებაში. უფრო მარტივად, რომ ვთქვათ ქალი ლიდერების წამყვან პოზიციებზე ყოფნა უფრო დიდი პროგრესის გარანტიაა” - რობ ტეილორი, USAID-ის ენერგეტიკული მომავლის უზრუნველყოფის პროგრამის ხელმძღვანელი.

Conference on “Women Engagement in Energy”
USAID, in close collaboration with Georgian Renewable Energy Development Association (GREDA), held a conference on February 17, at the Presidential Palace entitled “Women Engagement in Energy”.
The palace venue provided an opportunity for conference participants and sector leaders to discuss the significance of new technologies, the opportunities for women professionals in the sector, and to raise the awareness of those already working in the sector of the opportunities that increased female participation can bring to energy markets. The event brought together universities, students, representatives of the public and private sectors, and organizations specializing in gender issues.
H.E. Salome Zourabichvili, President of Georgia opened the Conference.
The event also featured welcome remarks by David Hoffman, USAID/Georgia Acting Mission Director; Maia Melikidze, Commissioner, Georgian Energy and Water Supply Regulatory Commission, Giorgi Chikovani, General Director of Georgian Oil and Gas Corporation and Rob Taylor, Chief of Party, USAID Securing Georgia’s Energy Future Program. The conference was organized with funding from the American People through USAID.
The conference offered a platform for women professionals in the energy sector to share insight, offer presentations on various pivotal topics and discuss the challenges and opportunities existing in the energy field. While gender representation is nearly balanced in the lower echelons, there is a persistent lack of women in leadership positions. In addition, nearly 20% of Georgia’s energy sector employees will be retired in 5 years. These facts present a golden opportunity to use the energy transition as a catalyst for equitable changes in the energy sector.
"Female engagement in the sector can be an effective solution to the existing cadre deficit in the sector. According to Sakstat data, today only 17% of the total number of employees
are women engaged in the energy sector. Globally, this figure reaches 30-40%. It is also significant that only 5% of women are employed in the so-called STEM (Science,
Technology, Engineering, Mathematics) related positions, while the international rate is as high as 30%. Such events will help students learn about the opportunities and employment
in the field," said Irina Petriashvili, the GREDA Deputy Executive Director.
“We firmly believe that more voices equal better outcomes. Today more than ever, is important for champions—who have a following, influence, and power, to work together to level the playing fields and career opportunities for women and ethnic minorities. Put more simply, if the leaders are on board, everyone will follow.” Rob Taylor, Chief of Party, USAID’s Securing Georgia’s Energy Future.