2025 წლის 29 მაისს, საქართველოს განახლებადი ენერგიის განვითარების ასოციაციამ (GREDA) წევრი კომპანიების მორიგი შეხვედრა გამართა. ღონისძიების მიზანი იყო დარგში მიმდინარე პროცესების განხილვა, სიახლეების გაზიარება და თანამშრომლობის პლატფორმის გაძლიერება.
შეხვედრაზე მოწვეულმა სტუმრებმა მნიშვნელოვანი პრეზენტაციები წარადგინეს:
-
გარემოს ეროვნული სააგენტოს უფროსმა, ელენე ღუბიანურმა, ისაუბრა გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში დაგეგმილ ცვლილებებზე;
OMNIA-ს წარმომადგენლებმა საქართველოს ენერგეტიკის სექტორის მდგრად განვითარებასა და საერთაშორისო გამოცდილებაზე გაამახვილეს ყურადღება;
Galt & Taggart-ის ენერგეტიკის სექტორის უფროსმა, მარიამ ჩახვაშვილმა, წარმოადგინა ანალიზი ელექტროენერგიის გენერაციისა და მოლოდინების შესახებ.
GREDA აგრძელებს ერთიანი პლატფორმის გაძლიერებას, რაც წევრებს საშუალებას აძლევს, გაეცნონ უახლეს ტენდენციებსა და რეგულაციურ ცვლილებებს, გაიზიარონ საერთაშორისო გამოცდილება და ჩამოაყალიბონ საერთო ხედვები სექტორის მდგრადი განვითარებისათვის.
ღონისძიება გაიმართა „საქართველოს საერთაშორისო ენერგეტიკული კორპორაციის“ (GIEC) მხარდაჭერით, რომელიც ფლობს მზისა და ჰიდროელექტრო სადგურებს საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ.

502873840_1130988169072293_4229938905117011837_n.jpg
On May 29, 2025, the Georgian Renewable Energy Development Association (GREDA) held its regular members’ meeting. The event aimed to review ongoing processes in the sector, share updates, and strengthen the platform for collaboration.
Invited guests delivered key presentations:
• Elene Ghubianuri, Head of the National Environmental Agency, spoke about the planned amendments to the Environmental Assessment Code;
• Representatives of OMNIA highlighted sustainable energy development in Georgia and shared international experience;
• Mariam Chakhvashvili, Head of the Energy Sector at Galt & Taggart, presented analysis on electricity generation and future expectations.
GREDA continues to strengthen its platform, enabling members to stay informed about the latest trends and regulatory changes, learn from international best practices, and shape a shared vision for the sector’s sustainable development.
The event was supported by the Georgian International Energy Corporation (GIEC), which owns solar and hydropower plants both in Georgia and abroad.